Allbridge Kullanımı

Allbridge, iki blokzincir arasında kriptopara aktarımı yapılmasını sağlayan bir uygulamadır. Ethereum, Binance Smart Chain (BSC), Solana gibi popüler bir çok ağı ve MetaMask, Phantom gibi yaygın olarak kullanılan cüzdanları desteklemektedir.

Bu yazıda Allbridge kullanarak cüzdanımızdaki kriptoparaları bir ağdan diğerine nasıl aktarabileceğimizi göreceğiz. Aşağıdaki görselden de anlaşılacağı üzere aslında burada yaptığımız işlem kriptoparalarımızı Allbridge uygulamasına göndermek, buna karşılık da Allbridge uygulaması bize eşdeğer cinste ve diğer ağdaki kriptoparaları gönderecek.

Adım 1: İlk olarak Allbridge uygulamasına gidiyor. İlk olarak “From” listesinden (1) kriptoparalarımızın bulunduğu ağı, “To” listesinden (2) ise kriptoparalarımızı göndermek istediğimiz ağı seçiyoruz. Ardından göndereceğimiz kriptopara türünü (3) seçip “Connect Wallet” (4) butonuna tıklıyoruz ve kullandığımız cüzdanı seçiyoruz.

Bu yazıda örnek olarak Binance Smart Chain ağından Solana ağına USDC‘lerimizi aktaracağız.

Adım 2: İkinci adımda kriptoparaları göndereceğimiz cüzdanı ve ne kadar göndermek istediğimizi seçmemiz gerekiyor. Üstteki boşluğa (1) Solana ağındaki cüzdanımızı yazıyoruz, göndereceğimiz miktarı giriyoruz (2) ve “Send” (3) butonuna tıklıyoruz. Bunun ardından cüzdanımız bize işlemi onaylayıp onaylamadığımızı soracak, cüzdandan da onay veriyoruz.

* Burada bir borsadaki cüzdanı kullanmamız önerilmiyor. Özel anahtarına sahip olduğumuz bir cüzdana göndermek gerekiyor. Örneğin MetaMask veya Solana gibi cüzdanlara kriptoparaları gönderebiliriz.

* Yaptığımız işlemin yaklaşık 0.5$’lık (0.5 USDC) bir ücreti var.

Adım 3: Yaklaşık 1 dakikalık bir beklemenin ardından “Confirmation” yani onay aldığımızı göreceğiz. “Connect Wallet” (1) butonuna tıklayarak göndereceğimiz cüzdanı seçiyoruz.

Adım 4: Son adımda ise kriptoparayı alma işlemine onay vermemiz gerekli. Receive (1) butonuna tıklayıp cüzdanımızdan onay vererek işlemi tamamlıyoruz.

Bu adımla birlikte Binance Smart Chain ağındaki USDC jetonlarımızı Solana ağına aktardık. Ancak bunları doğrudan USDC olarak cüzdanımızda göremiyoruz. Bunun sebebi Allbridge uygulamasının aynı değere sahip kendi jetonlarını kullanması. Dolayısıyla bunlar cüzdanımıza abUSDC jetonları olarak geldi. abUSDC jetonlarını bütün borsalarda veya DeFi uygulamalarında kullanamayabiliriz. O yüzden USDC’ye dönüştüreceğiz.

Adım 5: Linkten Saber borsasına bağlanıyoruz ve sağ üst köşeden cüzdanımızı borsayla ilişkilendiriyoruz. Ardından Swap sekmesinde işlemimizi gerçekleştireceğiz. Burada üst listeden (1) cüzdanımızdaki jeton olan abUSDC’yi, alt listeden (2) ise dönüştüreceğimiz jeton olan USDC’yi seçiyoruz ve Review butonuna (3) tıklıyoruz. Açılan ekranda ise “Confirm Swap” butonuna (4) tıklıyoruz ve sonrasında cüzdanımızdan işlemi onaylıyoruz.

Onaylamamızın ardından artık Solana ağındaki cüzdanımızda USDC jetonlarımızı görebiliriz.

Bu rehberde, Allbridge blokzincir köprüsünü kullanarak kriptoparamızı BSC ağından Solana ağına aktardık. Allbridge, bunların yanı sıra Ethereum, Avalanche gibi bir çok farklı blokzinciri de desteklemekte ve bu blokzincler arasında da kriptoparaların transferini yapmayı mümkün kılıyor.


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör