Arz ve Talep Bölgeleri

Satınalma ve satış siparişlerinin en fazla bulunduğu bölgelerdir. Fiyat bu bölgelere her ulaştığında tepki alacak ve yönünü değiştirecektir. Fiyatın bu tepkisinin giderek artacağı ya da azalacağı kesin bir bilgi olmamakla beraber, bölge üzerinde oluşan pattern, likidite temizlikleri veya breakout candle ile biası güçlendirmek faydalı olacaktır.

Arz ve talep bölgelerini doğru belirlemek oldukça önemlidir. Bunun için HTF de bulunan Order blocklardan yararlanmak ilk etapta fayda sağlayacaktır.

Kurumsal yatırımcılar, bearish order blockların en üst seviyesinden satış ve bullish order blockların en alt seviyesinden alım yapmak isteyeceklerdir bu nedenle parçalı emirlerinizin en büyük parçasını bu yönde yerleştirmeniz ticaretten maksimum verimi almanızı sağlar.

Order block oluştuktan sonra smart money yeni emirlerini bu alana yerleştireceklerdir ve fiyat bu alana ilk dönüşünde taze emirleri yakalamış ve en büyük tepkiyi almış olacaktır (FTB). Yine de henüz order blockları belirlemede yeterince iyi değilseniz fiyatın her temas ettiğinde tepki aldığı ve breakout candle ile terk ettiği bölgeleri seçmek işinizi kolaylaştırır.

HTF trendin güçlü olduğu durumlarda fiyat arz ve talep bölgelerinde yön değiştirmeyebilir. Compression vb yapıların oluşumu ardından fiyatın arz ya da talep bölgesini kırıp retest yapması ve yoluna devam etmesi ile arz bölgesi talep bölgesine, talep bölgesi ise arz bölgesine dönüşmüş olur. Bu dönüşümün gerçekleştiği bölgelere ise S/R Flip Zone denir.

Eğer fiyat arz bölgesinin üzerinde ve talep bölgesinin altında işlem görmüş fakat mum kapatamamışsa bu genelde bir likidite arayışına işarettir. (FAKE OUT) Bu bölgelerin üzerinde ve altında mum kapanışı ise yönü teyit etmiş olacaktır.

Arz ve talep bölgelerini belirlemede order block mumlarının fitil ya da gövdesinden mi alınacağı o paritenin ve marketin yapısına göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle işlem yapacağınız paritede geçmişte olmuş olayları inceledikten sonra karar vermeniz faydalı olacaktır.

HTF de belirlediğimiz arz ve talep bölgeleri bize genelde daha geniş bir stoploss aralığı verecek ya da gün içi işlemlere girişte kafa karışıklığı yaratacaktır. Bu nedenle fiyat buraya geldiğinde daha düşük time framelere inerek giriş yeri ve pattern aramak daha kullanışlı olacak ve risk reward oranı daha yüksek setuplar kurmanızı sağlayacaktır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör