Bitcoin ($BTC)

Web Sitesibitcoin.org
BlokzincirBitcoin
Gezginbtc.com
Sosyal Medya BağlantılarıTwitterReddit
Whitepaper

Bitcoin, dünyanın herhangi bir yerindeki herkese anında ödeme yapılmasını sağlayan merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Bitcoin, merkezi bir otorite olmadan çalışmak için eşler arası teknolojiyi kullanır: işlem yönetimi ve para basımı ağ tarafından toplu olarak gerçekleştirilir.

Satoshi Nakamoto’nun orijinal Bitcoin yazılımı MIT lisansı altında piyasaya sürüldü. Türetilen veya sıfırdan yazılmış olan istemci yazılımları da açık kaynak lisansı kullanır.

Bitcoin, kısmen 1998’de Wei Dai tarafından cypherpunks posta listesinde açıklanan, dağınık bir kriptopara biriminin ilk başarılı uygulamasıdır. Paranın, belirli bir ülkede veya sosyo-ekonomik bağlamda mal ve hizmetler için ödeme ve borçların geri ödenmesinde kullanılan herhangi bir nesne veya herhangi bir tür kayıt olduğu fikrine dayanarak, paranın üretimini ve transferini kontrol etmek için merkezi yönetimlere güvenmek yerine kriptografi kullanma fikri etrafında tasarlanmıştır.

Bitcoin, paraya benzer bir malın tüm arzu edilen özelliklerine sahiptir. Taşınabilir, dayanıklıdır, bölünebilir, tanınabilir, değiştirilebilir, kıttır ve taklit edilmesi zordur.

kaynak: bitcoin wiki

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör