Korku ve Açgözlülük Endeksi

Latest Crypto Fear & Greed Index

Korku ve açgözlülük endeksi, CNNMoney tarafından yaratılmış, finans pazarlarındaki yatırımcıların ortalama ruh hallerini yansıtan ve buna bağlı olarak yatırımcıların al-sat kararlarını kestirmeye iki kutuplu bir ölçektir. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık zaman dilimleri için ölçülmektedir ve piyasanın adil bir şekilde fiyatlanıp fiyatlanmadığını tahmin etmeye yarar. Bu bahsettiğimiz, genel para piyasalarının durumunu kestirmeye yarayan endekstir.

Kriptopara piyasalarında ise Korku ve Açgözlülük Endeksi, Alternative.me websitesi tarafından yaratılmıştır ve kendileri tarafından şöyle tarif edilmektedir: “Korku ve Açgözlülük Endeksi’miz aracılığıyla sizi duygusal aşırı tepkiler vermenizden korumaya çalışıyoruz.”

Kriptopara Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin ve diğer yüksek market hacmine sahip kriptoparaları analiz ederek yatırımcıların duygu durumlarını ölçer.

Bu endeks 0 ile 100 arasında değerlere sahiptir. Düşük bir değer piyasaya korkunun, yüksek bir değer ise açgözlülüğün hakim olduğunu göstermektedir. Korku ve Açgözlülük Endeksi skalasını ise aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

DeğerAçıklama
0-24 Aşırı Korku (Extreme Fear)
24-49 Korku (Fear)
50 Nötr
51-74 Açgözlülük (Greed)
74-100 Aşırı Açgözlülük (Extreme Greed)

Endeks “Aşırı Korku” gösterdiğinde, çoğu yatırımcı elindekileri satmakta, bu da kriptopara fiyatlarını aşağı çekmektedir. “Aşırı Açgözlülük” gösterdiğinde ise yeni yatırımlar yapılmakta, yatırımcılarda kaçırma korkusu (FOMO) gözlenmektedir. Dolayısıyla “Aşırı Korku” zamanında satın almak, “Aşırı Açgözlülük” zamanlarında ise satış yapmak yatırımcılar için karlı dönüşler sağlamaktadır.

Peki Kriptopara Korku ve Açgözlülük Endeksi neyi ölçüyor? Öncelikle söylemeliyiz ki, Kriptopara Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca Bitcoin temelli olarak ölçümler yapmakta ve diğer kriptoparalara ait parametreleri hesaba katmamaktadır. Bununla birlikte, Bitcoin’in, bütün kriptopara piyasasının hareketini takip ettiğini veya trendini ayarladığını düşünürsek diğer kriptoparalara yatırım yapan kişiler için de bir yol gösterici görevi görebilmektedir.

Alternative.me tarafından ölçülen Kriptopara Korku ve Açgözlülük Endeksi, aşağıdaki parametreleri göz önünde bulundurmaktadır:

Volatilite: Endeksin %25’ini oluşturur. Bitcoin’in o günkü fiyatı ile 30 ve 90 günlük fiyat ortalamalarını karşılaştırarak ölçüm gerçekleştirilir. Endeks bunu piyasadaki korkunun bir göstergesi olarak kullanmaktadır.

Market Hacmi: Endeksin %25’ini oluşturur. Bitcoin’in o günkü hacmi ile 30 ve 90 günlük hacim ortalamalarını karşılaştırarak ölçüm gerçekleştirilir. Endeks bunu açgözlülüğün bir göstergesi olarak kullanmaktadır.

Sosyal Medya: Endeksin %15’ini oluşturur. Bitcoin’le ilgili Twitter hashtag’lerinin adedine, bunları içeren tweet’lerin aldığı etkileşimlere göre ölçülür. Normale oranla yüksek oranda etkileşim, piyasadaki açgözlülüğü göstermektedir.

Dominans: Endeksin %10’unu oluşturur. Bitcoin’in hacminin, piyasanın toplam hacmine olan oranına göre belirlenir. Dominansın artması, paranın daha riskli görülen altcoin’lerden Bitcoin’e yöneldiğini gösterir. Bitcoin dominansının azalması açgözlülüğün arttığını göstermektedir.

Trend: Endeksin %10’unu oluşturur. Google Trend verilerinden alınır ve Bitcoin’le ilgili aramaların artıp/azalmasına göre belirlenir.

Anketler: Endeksin %15’ini oluşturur. Alternative.me tarafından gerçekleştirilen haftalık anketler aracılığıyla bireylerin piyasaya bakış açısı endekse yansıtılır. (Yazının yayımlandığı gün itibariyle bu yöntemin kullanımı dondurulmuş olup, bu değerin nasıl belirlendiği Alternative.me tarafından açıklanmamıştır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi, piyasadaki yatırımcıların o dönemdeki duygusal durumunu yansıtıyor olsa da, yatırım yapmak ya da yatırımdan çıkış yapmak için tek bir gösterge olarak kullanılmamalıdır. Bir çok yatırımcı, en iyi yöntemin alıp elde tutmak yani HODL etmek olduğunu belirtmektedirler. Yine de bu konuda ünlü bir ekonomist ve ünlü bir yatırımcının sözleriyle bitirmekte fayda var:

Piyasalar mantık ile değil hayvani içgüdüler ile hareket eder.

John Maynard Keynes

‘Başkaları açgözlü olduğunda kork ve başkaları korktuğunda açgözlü ol.”

Warren Buffett

Kaynak 1Kaynak 2


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör