Likidite

Ticari bir varlığın değerini belirlemede arz ve talep miktarı kadar önemli olan bir diğer etken likiditedir. Likidite, istenilen zamanda istenilen fiyattan takas yapabilmemizi ve bu ticaret sırasında, takas etmek istediğimiz her adet için alış ya da satış fiyatımızı eşitlememizi sağlar. Peki bu ticareti sabit fiyattan yapamama durumumuzu inceleyelim;

XCOIN den elimizde 100 adet olsun ve tanesini 10 TL‘den satmak isteyelim. 1. yöntem; bu satış işlemi için limit emir gireceğiz. Borsa bu emiri bizim için her 10 TL‘den alış yapmak isteyen alıcı ile eşleştirecektir. Fakat o sırada 10 TL‘den alım yapmak isteyen alıcıların emirleri 100 adetten az ise ne olacak. Bu sefer ya satış için yeni alıcılar bekleyeceğiz ya da elimizde kalan adetler için piyasanın o an geldiği fiyattan tekrar emir gireceğiz. Bu da ortalama satış fiyatımızı belki de alış fiyatımızın altına düşürecek. 2. yöntem ise market emir vermektir. Bu durumda ise yeterince 10 TL‘den alıcı olmazsa eğer borsanız bu sefer 100 adedinizi parça parça satarken belki de o an 6 TL‘lik alış emri veren alıcıya kadar düşecek ve yine zararda olacaksınız. Bu kötü senaryonun aksine verdiğiniz emirlere istinaden borsanızın bu işlemleri arka planda saniyeler içinde ve çok az fiyat farkları ile gerçekleştirebilmesinin sebebi ise likiditedir.

Hacim ile likidite birbiri ile karıştırılmaması gerekse de doğru orantılıdır ve likidite eksikliği volatile yaratır. Doğru bir ticaret için borsanın ve ticari varlığın likiditesi kadar seçtiğiniz fiyatın da likiditesi önemlidir. Daha kapsamlı değinmek gerekirse grafik üzerinde rastgele seçilmiş bir fiyat, bir takas seviyesi olmadığı için alıcılar ve satıcılar eşleşmeyeceğinden emirlerinizin dolma olasılığı düşecektir ve muhtemelen bu erken bir ticaret olup sizi terste bırakacaktır. Bu nedenle fiyatın likidite aramak için uğradığı kurumsal seviyeleri iyi kavramak doğru ve verimli bir ticaret için en önemli etkendir.


İlgili Yazılar

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör