Market Döngüsü

Bu yazımızda boğa sezonunun başlangıcından başlayarak TOTAL MARKET CAP içindeki akışı ve uyumu inceleyeceğiz. Konuya başlamadan önce aşağıdaki terimleri öğrenmemiz faydalı olacaktır.

TOTAL : Bitcoin dahil en yüksek market cape sahip ilk 125 kripto para biriminin toplam piyasa değeridir.

TOTAL 2 : Bitcoin hariç en yüksek market cape sahip ilk 125 kripto para biriminin toplam piyasa değeridir.

TOTAL 3: Bitcoin ve Ethereum hariç en yüksek market cape sahip ilk 125 kripto para biriminin toplam piyasa değeridir.

BITCOIN DOMINANCE : Bitcoinin toplam piyasa değeri hakimiyetini ifade eder.

OTHERS DOMINANCE: Bitcoin ve Ethereum hariç en yüksek market cape sahip ilk 125 kripto para biriminin toplam piyasa değeri hakimiyetini ifade eder.

USDT DOMINANCE : Tether’in piyasa hakimiyetini ifade eder.

Kripto para piyasasında olağan olan büyük düzeltmelerden sonra; önce “dead cat bounce” denen düşüş retestlerinin yaşanması ve bir süre fiyatın side ways yapması olağandır. Bu piyasa yapısı genel adıyla “AYI SEZONU” olarak adlandırılır. Ayı sezonu bitmeden önce muhtemelen son bir “manipulation” aşaması yaşanacak ve sonunda yeni bir boğa sezonu döngüsü başlayacaktır.

Boğa sezonunu başlatacak olan Bitcoin’e artan talep ve ilginin artışıdır. Bu aşamada hem TOTAL hem de BTC.D artacaktır. Bitcoin’in artan piyasa hakimiyeti altcoinlerin USDT bazlı artışını sağlayacaktır. Fakat bu dönemde altcoinlerden çok Bitcoin yatırımı yapmak daha fazla getiri sağlıyor olacaktır.

Bitcoin yükseliş momentumu, bir süre sonra yavaşlayacak ve muhtemelen artık tepede bir range içinde kalacaktır. Bu aşamada ise Ethereum rallisi başlayacaktır. Bu aşamaya geçişi erken safhada kavramak için BTC.dominancenin düşmeye, ETHBTC paritesininde artmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Ethereum rallisi sırasında büyük market cape sahip olan major coinlerde Ethereum ile beraber iyi performans göstereceklerdir. Bu aşamanın daha iyi gözlenmesi için OTHERS.Dominance’nin takip edilmesinde fayda vardır.

Son aşama ise tüm altcoinlerin aynı anda muhtemelen parabolik arttığı, shit coinlerin çoğaldığı, piyasada inanılmaz bir fomonun hakim olduğu dönemdir. Bu muhtemelen köprüden önce ki hem son kazanma şansı hem de karları geri vermeden önceki son çıkış şansıdır. Bu aşamanın da finaliyle USDT.D ya da BTC.D artacaktır.

Bu döngüyü iyi kavramak swing traderlar ve piyasaya yeni giren yatırımcılar açısından oldukça önemlidir. Peki gün içi tüccarları dediğimiz intraday traderler için durum nasıldır?

Piyasanın yönüne çokta bağımlı olmayan intraday traderlar için gün içi biası kavramak açısından BTC.D’nin ve Bitcoin’in yönü önemlidir. Bitcoin fiyatının yönünü anlamak için Bitcoin ile ters korelasyona sahip DXY’nin yönünü ve TOTAL market cap’in yönünü tayin etmek biasınızı güçlendirecektir. Bununla beraber faydalı olacak bir tüyo vermek gerekirse;

Bitcoin fiyatı ve BTC.Dominance aynı anda artıyorsa; BTC de long pozisyon açmak daha karlıdır.

Bitcoin fiyatı düşüyor ve BTC.Dominance artıyorsa; Altcoin short pozisyonlar, Bitcoin short pozisyondan daha karlıdır.

Bitcoin fiyatı artıyor ve BTC. Dominance düşüyorsa; Altcoin long pozisyon açmak, Bitcoin long pozisyon açmaktan daha karlıdır.

Bitcoin fiyatı ve BTC.Dominance aynı anda düşüyorsa; Bitcoin short pozisyon açmak daha karlı olacaktır.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör