Play2Earn (Play-to-Earn)

Play2Earn (play-to-earn; P2E) oyunları, bir platformun oyuncularına, oyun oynarken, oyun içerisinde kazandığı varlıkları değerli bir kaynak olarak gerçek dünyaya aktarılabilecek sunduğu oyun konseptini ifade eder.

Teknolojinin halk tarafından daha erişilebilir hale gelmesiyle birlikte, bilgisayar oyunları üzerine iş modelleri tamamen yeni bir düzeye ulaştı. Eskiden oyunlar sadece atari salonlarındaki oyun makinelerinde oynanabiliyordu. Oyuncular bu makinelere para atıp onlarca lira harcayarak oyunlarda en yüksek skoru almaya çalışıyorlardı. Ancak teknolojide yaşanan gelişmeler, oyunları cep telefonlarımıza, evlerdeki bilgisayarlarımıza ve Playstation, XBox gibi konsollara ulaştırdı.

Şimdiyse dünya, özellikle blokzincirler üzerinde çalışan yeni bir oyun modeliyle karşı karşıya: Play2Earn, yani kazanmak için oyna. Bu model oyunculara, oyunlara katılmaları karşılığında gelir elde etme şansı sunuyor.

Oyuncular, oyun içi ekosisteme dahil olarak diğer oyuncular ve geliştiriciler için değer yaratıyor ve katkıları karşılığında dijital varlıklar kazanıyor. Bu dijital varlıklar kriptopara veya blokzincir üzerinde jetonlaştırılmış oyun için aksesuarlar olabiliyor. Sonuç olarak Play2Earn, blokzincir üzerindeki oyunlar için güzel bir iş modeli haline geliyor.

Play2Earn oyunlara güzel bir örnek Axie Infinity. Bu oyunda Axie’ler, oyuncuların sahip olduğu, üreyen ve ödül kazanmak için savaşan sevimli hayvanlar. Her bir Axie, bir NFT. Yani türünün tek örneği olan bir dijital koleksiyon öğesi. Oyun Lunacia adındaki dünyada geçiyor ve kendine ait bir ekonomisi var. Lunacia içerisinde oyuncular oyun içi jetonlar olan Smooth Love Potion (SLP) ve Axie Infinity Shard (AXS) kullanarak arazi satın alabiliyor ve Axie’lerinin üremesini sağlayabiliyorlar. Bu jetonların gerçek hayatta da bir karşılığı var.

Axie Infinity gibi Play2Earn oyunlar, şimdiden Dünya’nın bir çok yerinde (özellikle de COVID-19 pandemisinden kötü etkilenen ülkelerde) insanların para kazanmasına yardımcı olmaya başladı. Bir tahmine göre Filipinler’de bu oyunu hobi olarak oynayıp ayda 1500$-2000$ kazananlar var. Vietnam’da da bu oyunlardan ciddi paralar kazanıp işinden ayrılan insanlar var.

Axie Infinity tek Play2Earn oyun değil tabi ki. Lost Relics, Splinterlands, CryptoBlades, DogemonGo, Sorare gibi diğer NFT tabanlı oyunlar da var. NFT pazarı 2021 yılı itibariyle 2.5 milyar dolarlık bir hacime sahip ve yeni NFT tabanlı oyunların piyasaya çıkmasıyla bu sayı eksponansiyel olarak artıyor.

NFT’lerdeki bu yükseliş, blokzincir dünyasında yeni nesil gelir akışları doğuruyor ve bu pazarın diğer büyük endüstrileri aşması çok uzun sürmeyebilir.

* Coinmarketcap sitesindeki orijinalinden Kriptopedia tarafından tercüme edilmiştir.

Kaynak: Play2Earn

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör