Raydium Swap

Swap, Raydium’un doğrudan kriptoparaları birbirine dönüştürebileceğiniz uygulamasıdır. Bu uygulama kullanılarak Solana ekosisteminde yer alan veya Solana ekosistemine aktarılmış kriptoparaları (Ethereum gibi) hızlıca birbirine dönüştürebilirsiniz.

Şimdi adım adım Raydium Swap üzerinde nasıl işlem yapılacağını görelim.

Adım 1: Raydium Swap‘e girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir:

Adım 2: İlk olarak sağ üstte bulunan “Connect” butonuna tıklayarak kullanacağımız cüzdanı seçmemiz ve bağlanmamız gerekli. Butona tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki seçenekler çıkacak. Raydium’da bu amaçla kullanabileceğiniz oldukça fazla seçenek var. Burada en yaygın kullanılan cüzdanlardan biri olan Phantom‘u kullanacağız.

Phantom’u nasıl kuracağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bağlandıktan sonra “Connect” simgesi sizin cüzdan adresinize dönüşecektir.

Adım 3: Cüzdana bağlandıktan sonra artık alım-satım işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Burada üst tarafta satışını yapmak istediğimiz kriptopara, alt tarafta ise almak istediğimiz kriptoparayı seçmemiz gerekiyoruz. Alttaki örnekte SOL satarak RAY satın almaktayız.

Burada üst tarafta ne kadar kriptopara satacağımızı girmemiz gerekiyor. Alt tarafta ise o miktarın neye karşı geldiğini görebilmekteyiz. Görselde 0.05 SOL satarak yaklaşık 1 RAY satın almaktayız. İstediğimiz değerleri girip “Swap” yani dönüştür butonuna tıkladığımızda onay adımına geçmiş olacağız.

Dilerseniz ekrandaki diğer ifadelerin ne anlama geldiğini görelim:

Slippage Tolerance: Sapma Toleransı, alım-satım yaparken fiyatta en fazla ne kadarlık bir oynamaya izin verdiğimizi gösteren değerdir. Üst taraftaki çark simgesini kullanarak bu değeri değiştirebilirsiniz. %1’in altındaki bir değer kullanılması durumunda işlemin başarısız olma ihtimali bulunmasına karşılık genellikle bu kadarlık bir oynama gerçekleşmemektedir.

Swapping Through: Dönüşüm Sırası, hangi kriptoparadan hangi kriptoparaya nasıl bir yol izlenerek dönüştürüldüğünü göstermektedir. Bu örnekte olduğu gibi direkt bir likidite varsa bir kriptoparadan diğerine doğrudan dönüştürebiliriz. Ancak direkt bir likidite bulunmuyorsa araya başka bir kriptoparanın girmesi gerekebilecektir. Örneğin SOL değil de bir başka kriptopara olan PORT’u RAY’e dönüştürmek isteseydik PORT>USDC>RAY dönüşümünün gerçekleştirileceğini görecektik.

Minimum Received: Minimum Alınan, gerçekleştirdiğimiz işlemde minimum ne kadarlık kriptopara aldığımızı gösteren değerdir. Dönüşüm değerinden sapma toleransı oranında azaltılmış değerdir.

Price Impact: Fiyat Etkisi, yapılan işlemin alımı yapılan kriptoparanın değerini ne oranda etkilediğini gösteren değerdir.

Adım 4: Bu adımda cüzdanımızı kullanarak gerçekleştirmek istediğimiz işleme onay vermemiz gerekli. Bir önceki adımda “Swap” butonuna tıkladığımızda Phantom otomatik olarak bize aşağıdaki ekranı açacaktır. Bu ekranda “Approve” butonuna tıklayarak işlemi onaylamamız gerekiyor.

Yine bu Phantom ekranında ne kadar kriptopara sattığımızı ve ne kadar aldığımızı görebilmekteyiz. Görselden de görüleceği üzere cüzdanımızdan 0.05 SOL eksilecek ve buna karşılık 1.03 RAY eklenecek.

Eğer işlemi yapmaktan vazgeçersek, “Cancel” butonuna tıklayabiliriz.

Raydium Swap, bu şekilde kullanılan bir merkeziyetsiz borsa uygulaması. Uniswap, Pancakeswap gibi diğer merkeziyetsiz borsalarda da Swap yani dönüştürme işleml benzer şekilde gerçekleştirilmektedir.


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör