Raydium

Raydium (raydium.io), Solana ekosisteminde yer alan merkeziyetsiz bir uygulamadır. Yine aynı ekosistemde yer alan Serum merkeziyetsiz borsası için Otomatik Market Yapıcı (Automated Market Maker – AMM) görevi görmektedir.

Raydium’un kurulma amacı, Solana ekosistemi ve Serum borsasına girmek isteyen projeler için bir köprü görevi görerek bu süreçte Raydium uygulaması ve RAY jetonu aracılığıyla ortakları, kendi platformu ve bir bütün olarak ekosistemin gelişimine katkıda bulunmaktır.

Raydium’un diğer Otomatik Market Yapıcı’lardan farkı, Serum merkeziyetsiz borsası ile organik bir bağa sahip olmasıdır. Bunun anlamı, Raydium üzerindeki likiditeye Serum borsasındaki likidite ile ortak kullanılması, Serum borsasındaki işlem tahtasına Raydium’un erişebilmesidir. Dolayısıyla Serum borsası ve Raydium uygulaması birbirini tamamlamaktadır.

Bir kullanıcı olarak Raydium’da ne yapabileceğinizi soruyorsanız, basitçe aşağıdaki işlemlerin Raydium üzerinden yapılmasının mümkün olduğu söylenebilir:

  • Solana ekosisteminde yer alan jetonların alım-satımı
  • Raydium için likidite sağlanması
  • RAY stake etme
  • Likiditeleri Raydium üzerine kilitleyerek ödül kazanmak (yield farming)
  • Raydium tarafından düzenlenen İDO’lara ve NFT satışlarına katılmak

Şimdi isterseniz Raydium’un sekmelerine yani Raydium üzerindeki uygulamalara tek tek bakarak hangisinin ne işe yaradığını ve ne amaçla kullanıldığını inceleyelim:

Trading

Bu bağlantıdan ulaşabileceğiniz Raydium DEX üzerinden, aynı Binance gibi merkezi bir borsaya benzer alım-satım işlemleri yapmak mümkündür. Bu özelliği ile Raydium, Pancakeswap benzeri diğer merkeziyetsiz borsalara göre alım satım uzmanları için önemli bir avantaja sahiptir. Diğer merkeziyetsiz borsalarda emir defteri, limit emirleri gibi işlemler yapmak mümkün değilken, ya da ancak aracı uygulamalar ile yapılabilirken, Raydium’un trading arayüzü ile bu işlemlerin merkeziyetsiz bir borsada yapılması mümkün olabilmektedir.

Raydium üzerinde limit işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz:

Raydium DEX nasıl kullanılır?

Swap

Raydium Swap‘i kullanarak, Solana ekosistemindeki iki kriptopara arasında kolaylıkla dönüşüm yapabilirsiniz. Cüzdanınızı Raydium’a bağlamak, hangi iki kriptoparayı birbirine dönüştüreceğinizi ve istediğiniz miktarları seçmek ve ardından dönüşüme onay vermek yeterlidir.

Raydium üzerinde dönüşüm işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz:

Raydium Swap nasıl kullanılır?

Liquidity

Raydium Liquidity sayesinde, Raydium üzerindeki işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için likidite sağlayabilir, bu sayede diğer kullanıcıların yaptığı al-sat işlemlerinden pay alabilirsiniz. Raydium her bir işlemden %0.25 komisyon almakta, bu komisyonu da likidite sağlayıcılara toplam likidite içerisindeki payları oranında dağıtmaktadır.

Raydium’da likidite sağlayıcısı olmak için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Raydium’da likidite nasıl eklenir ve ekli likidite nasıl geri alınır?

Pools

Bu sayfa aracılığıyla Raydium’daki bütün kriptopara havuzunu görüntüleyebilirsiniz. Bir önceki uygulamada eklediğimiz likidite, işte bu havuz içerisine eklenmektedir.

Raydium üzerindeki kriptopara çiftlerini, her çiftte ne kadar likidite olduğunu ve bu kriptopara çiftlerinin yıllık komisyon getirisi oranlarını görüntülemek mümkündür. 24 saatlik ve haftalık işlem hacimlerini, hangi çifte günlük ne kadar komisyon geldiğini görüntülemek mümkündür. Bir işlem çiftinin var olması, o çiftte likidite olduğu yani doğrudan birbirlerine dönüştürülebileceği anlamına gelmektedir. Örneğin aşağıdaki görselde en üstte görülen RAY-SOL çifti, Raydium ile Solana çiftine ait likiditeyi göstermektedir.

Yine bu sayfada istediğiniz bir kriptopara çiftine tıklayarak o paraya likidite ekleme yapabileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.

Farms

Raydium’da likidite sağladığınızda yalnızca işlem komisyonu değil, aynı zamanda projelerin sahipleri veya Raydium tarafından likidite karşılığı dağıtılan ödüllerden almaya da hak kazanabilirsiniz. Kriptopara dünyasında bu işlem, “yield farming” olarak adlandırılmakta ve amaç, kullanıcıların kriptoparaları yalnızca elinde tutmakla yetinmemesi, sistem üzerinde bırakmalarının sağlanması. İşte bu işleme Raydium üzerindeki Farms sekmesi aracılığıyla ulaştığımız sayfada yapabiliyoruz.

Raydium üzerinde RAY ve Fusion olmak üzere iki çeşit farm bulunuyor. Bunlardan ilki yalnızca, RAY-SOL gibi, bir tarafında RAY olan çiftlerden oluşuyor ve likiditesini bu farmlarda kilitleyen kullanıcılara RAY cinsinden ödül dağıtıyor. İkincisi olan Fusion ise, SOL-USDT veya ATLAS-RAY gibi farklı çiftlerden oluşuyor ve bu çiftlerin biri, bazen de ikisinden birden ödül dağıtıyor kullanıcılara.

Raydium üzerinde likidite kilitleyip ödül kazanmaya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızdan yararlanabilirsiniz:

Raydium üzerinde yield farming nasıl yapılır?

Staking

Staking, en kaba tabiriyle, yalnızca tek bir parayı kilitleyerek sistemden ödül kazanma işlemi olarak tanımlanabilir. Raydium üzerinde staking sekmesi aracılığıyla Raydium’un Solana ekosistemindeki kendi temel kriptoparası olan RAY kilitleyerek belirli oranlarda RAY kazanmak mümkündür. Bu miktar senelik olarak aşağı yukarı %20 civarındadır. Yazının yazıldığı gün itibariyle Raydium üzerinde başka bir kriptoparanın stake edilmesi mümkün olmasa da, ileride başka kriptoparaların da buraya eklenmesi beklenmektedir.

Ek olarak, Raydium üzerinde gerçekleştirilen IDO’lara veya NFT satışlarına katılabilmek için de değişen miktarlarda RAY’ın sistemde bulunması beklenmektedir. Yani bu satışlara katılmak isteyen bir kullanıcının Raydium üzerinde belirli bir süre RAY stake etmesi gerekmektedir.

Raydium üzerinde RAY stake etmek için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz:

Raydium üzerinde nasıl staking yapılır?

AcceleRaytor

Acceleraytor, Raydium’un ilk kriptopara satışları için yani IDO’lar için kullandığı platformdur. ATLAS ve GRAPE gibi bazı yüksek beğeni sahibi Solana ekosistemi jetonlarının satışı bu platform aracılığıyla gerçekleştirilmiştir.

Katılımlar sabit bir bedel karşılığı İlk Gelen İlk Alır yöntemiyle yapıldığı gibi, son zamanlarda yapılan satışlar piyango usulüyle yapılmaktadır. Bu yöntemde ilk olarak satışa katılacak kullanıcıların belirli bir süre Raydium üzerinde RAY stake etmesi beklenmektedir. Bu süre ve miktarlara göre kullanıcılar piyangoya katılım için bilet kazanmakta, ardından bu biletleri kullanarak IDO yapıldığı zaman kullanıcıların çekilişe katılmaları gerekmektedir. Çekiliş sırasında her bir bilet için belirli bir miktar USDC kilitlenmekte, kullanıcının çekilişi kazanması durumunda kullanıcı kazandığı miktar kadar jetonu cüzdanına aktarmaktadır. Geriye kalan USDC de yine kullanıcıya iade edilmektedir.

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki bir kullanıcının 2 bilet hakkı var ve her iki biletiyle de çekilişe girmek istiyor. Satış sırasında da, her bir bilet için 100 USDC karşılığı X jetonu satışı gerçekleştiriliyor. Bu durumda kullanıcı iki biletine karşılık 200 USDC’yi satış esnasında sisteme satış süresince kilitliyor. Biletlerden biri kazanıp diğeri kaybettiği durumda kullanıcı kazanmış olduğu X jetonu ve kaybeden bileti için 100 USDC’yi cüzdanına geri alacaktır.

AcceleRaytor üzerindeki satışlar için katılım adımlarını aşağıdaki yazımızda görebilirsiniz:

Raydium üzerindeki AcceleRaytor üzerinden satışlara nasıl katılım sağlanır?

Dropzone

Dropzone, Raydium’un NFT satışlarını gerçekleştirilmesine aracılık ettiği platformdur. Bir piyango sistemi ile çalışan Dropzone’da kullanıcılar satış sırasında sisteme girerek SOL kilitleyerek bilet alırlar. Ardından biletlerinin kazanması durumunda NFT’lere karşılık gelen birer jeton kendilerine verilir. Akabinde ise bu jetonları kullanarak NFT projesinin ana sitesine gidilerek NFT’ler “mint” edilir ve otomatik olarak cüzdanlara aktarılır. Kazanamayan biletlere karşılık olan SOL ise kullanıcıya iade edilir.

Dropzone üzerindeki NFT satışlarına katılım adımlarını aşağıdaki yazımızda görebilirsiniz:

Raydium üzerindeki Dropzone üzerinden NFT satışlarına nasıl katılım sağlanır?

NFTs

NFTs, Raydium’un, Magic Eden ile ortak, NFT satış yeridir. Bir çok farklı NFT koleksiyonuna ulaşmak, NFT’leri satın almak veya kendi NFT’lerinizi satmak mümkündür.

Migrate

Diğer uygulamaların aksine Migrate, standart bir DEX uygulaması değildir ve kullanıcıların sık kullandığı bir uygulama olmayacaktır. Raydium’da bir güncelleme olduğunda, Raydium üzerinde kilitli olan likidite jetonlarının da güncellenmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda kullanıcı, Raydium’a girdiğinde bir uyarı ile karşılaşır ve Migrate sekmesine yönlendirilir. Burada basit bir işlem sonrasında kullanıcının jetonları güncel jetonlarla güncellenir ve kullanıcı likidite sağlamaya devam eder.

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör