Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried, önde gelen bir borsa olan FTX’in ve önemli bir ticaret firması olan Alameda Research’ün CEO’su ve kurucusudur. 29 yaşındaki milyarder, gelişmekte olan kripto ekosistemine büyük katkıları nedeniyle kripto dünyasında oldukça ünlü bir figürdür.

Parlak bir mühendis olan Fried, karizması ve tutkusu sayesinde, bir NFL yıldızı olan Tom Brady gibi bir çok ünlü kişiyi ve sporcuyu kripto dünyasına çekmektedir. Ayrıca FTX aracılığıyla, hayatı boyunca kazandığı servetinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlamayı planlamakta olan bir hayırseverdir.

Kısa Özgeçmiş

Stanford, California doğumlu olan Sam Bankman-Fried, her ikisi de Stanford Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan bir anne-babanın oğludur. ABD’nin en saygı duyulan üniversitelerinden biri olan Boston’daki Massachusetts Institutes of Technology (MIT)’de eğitim almış ve 2014 yılında MIT’nin Fizik bölümünden mezun olmuştur.

Bankman-Fried eğitimi sırasında, insanların yardım etme potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan bir kuruluş olan 80.000 Hours’un kurucusu olan William MacAskill ile tanıştı ve MacAskill ile olan dostluğu, Fried’in hayırsever biri haline gelmesini sağladı. Bankman-Fried günümüzde, 80.000 Saat kuruluşunun ana şirketi olan Centre for Effective Altruism‘in yönetim kurulunda yer alıyor.

Bankman-Fried profesyonel kariyerinin başlarında, nicel alım satıma odaklı bir şirket olan Jane Street Capital’de staja kabul edildi. Bankman-Fried, bu işe doğal bir yetkinliği olduğunu ve bundan zevk aldığını fark etti ve kısa bir süre sonra da aynı şirketin uluslararası ETF ekibinde borsacı olarak çalışmaya başladı. 2017 yılının Ekim ayında ise buradaki işinden ayrılarak ilk şirketi olan Alameda Research’ü kurdu. Nicel bir kripto ticaret platformu olan Alameda Research, Bankman-Fried’in kripto sektörüne adım atmasını sağladı. Bankman-Fried günümüzde Hong Kong’da yaşıyor.

Bankman-Fried’in Kripto ile İlişkisi

Sam Bankman-Fried’in Alameda Research’ü kurması, onun kriptopara sektöründe fark yaratacağının ilk göstergesiydi. Alameda Research, 2019 yılında, davaya dönüşmesi reddedilen bir piyasa manipülasyonu iddiası geçirmesine rağmen, sektördeki en güçlü kripto platformlarından biri haline geldi. Bitcoin Manipulation Abatement LLC firması tarafından açılan bu davada Alameda Research, CEO ve çalışanları aracılığıyla Binance üzerinde Bitcoin fiyatını manipüle etmekle suçlanmıştı. Alameda Research iddiadaki hataları ve iddianın “rahatsızlık verme” amacı taşıdığını gözler önüne sererek iddianın ortaya atılmasından kısa bir süre sonra aklandı.

Alameda Research, önemli bir kripto takas ve yönetim platformu haline geldi. Şirket, en başarılı on kripto ticaret platformundan ikisine sahip ve bu iki platform, kripto ticaretinden 60 milyon dolarlık bir kâr elde ediyor.

8 Mayıs 2019’da Alameda Research şirketi bir kriptopara borsası olan FTX’i piyasaya sürdü. FTX, özenle seçilmiş Wall Street borsacıları ve Silikon Vadisi girişimcilerinden oluşan yıldız bir ekiple işe başladı. Binance, FTX ile uzun dönemli bir strateji belirleyerek hemen çok sayıda FTX jetonunu satın aldı. FTX, piyasaya girmesinden kısa bir süre sonra günlük yarım milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

2020 yılına gelindiğinde Bankman-Fried, kriptopara dünyasında son derece popüler bir figür haline geldi. Ancak yapacakları bitmemişti. Yine 2020’de FTX, bireysel yatırımcılar tarafından kriptopara portföylerinin değerini takip etmek için kullanılan bir uygulama olan Blockfolio’yu satın aldı. Pandemiden etkilenen yıl içerisinde Bankman-Fried, bu sefer Solana blokzincirinde başka bir proje daha başlattı ve kriptodaki çok yönlülüğünü gösterdi: Serum.

Alameda Research 

Bankman-Fried’in kripto dünyasında tanındığı üç büyük projesi var. Bunlardan ilki, kripto dünyasında Bankman-Fried’in sahip olduğu sınırsız potansiyeli öne çıkaran Alameda Research. Alameda Research, tüm büyük borsalarda ve piyasalarda işlem yapma kabiliyetine sahip, tam ölçekli bir küresel operasyona sahiptir. Bugün 100 milyon doların üzerinde dijital varlığı yönetiyor ve günde 600 milyon ila 1,5 milyar dolar arasında işlem gerçekleştiriyor. Platform, önemli kriptoparalar ile bunların türevlerini yatırımcılara sunuyor.

FTX

Bankman-Fried’in kripto endüstrisinde nasıl daha fazla değer sağlayacağını ve yaratacağını bildiğini kanıtlayarak, 2019’da FTX’i kurdu. FTX, 24 saatlik işlem hacimlerine göre üst sıralarda yer alan küresel bir kriptopara borsası.

FTX, sektörde bir ilk olan türevler, opsiyonlar, volatilite ürünleri ve kaldıraçlı kriptoparalar dahil olmak üzere yenilikçi ürünler sunarak kendisini diğer borsalardan ayırıyor. Gerek profesyonel borsa firmaları için yeterince güvenilir, gerekse yeni kullanıcılar için kolay kullanım sunan bir platforma sahip.

Serum

Bankman-Fried, Etehereum ve Ethereum’un ölçeklenebilirlik potansiyeline yönelik kuşkulara sahipti. Bu sebeple, 2020 yılının Ağustos ayında Solana blokzinciri üzerinde Serum borsasını piyasaya sürdü. Solana’nın olağanüstü çabuk işlem hızları ve oldukça düşük işlem maliyetleri, MIT mezununun endişelerini gidermesini ve bu yeni blokzincir üzerinde daha iyi bir merkeziyetsiz borsa kurmasını sağladı.

Coinbureau’ya göre, Serum diğer merkeziyetsiz borsalardan farklı; çünkü Serum, merkezi kriptopara borsaları gibi sipariş defteri tabanlı bir alım satım altyapısına sahip. Serum, üzerinde koştuğu Solana blokzincirinin mevcut işlem hızı ile yani saniyede 65.000’e kadar işlem yapma yeteneği ile rakiplerini geride bırakıyor. Protokol ayrıca Ethereum ve Bitcoin ile birlikte çalışabilir durumda.

Serum, Solana blokzincirinde ortaya çıkan en eski büyük projelerden biri, ve DeFi’yi standart endüstrilere dahil etmeyi amaçlıyor. Kurumsal sermaye akışı sağlayan ilk merkeziyetsiz borsa olarak Serum, Bankman-Fried’in en son projesi ama en iyisi olma potansiyeline sahip.

Sam Bankman-Fried’in Parçası Olduğu Önemli Olaylar:

  • 2013: William MacAskill ile tanıştı ve maddiyatçı birinden hayırsever birine dönüşmesini sağladı.
  • 2014: MIT Fizik bölümünden mezun oldu.
  • 2017: Alameda Research’ü kurdu.
  • 2019: FTX’i hayata geçirdi.
  • 2020: Serum’u hayata geçirdi.
  • 2020: SushiSwap’in kurucusu Chef Nomi, elindeki Sushi’leri satıp fiyatın çakılmasına sebep olduktan sonra SushiSwap’in kontrolünü aldı.
  • 2020: ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim kampanyasına en büyük ikinci maddi desteği sağladı.
  • 2021: Kriptopara dünyasının en önemli bir kaç figüründen biri haline geldi.

Kripto Dünyası için Önemi

Sam Bankman-Fried şu anda kripto dünyasının en önde gelen isimlerinden biri. Birden fazla büyük kripto projesine liderlik ediyor ve her birini yenilik yapmaya ve geliştirmeye iten yaratıcı güç kendisi. Tamamı çok başarılı olan ve kendisine istikrarlı bir sicil kazandıran birçok proje başlattı. Kıdemli kripto yatırımcıları da yatırım konusundaki felsefesine büyük saygı duyuyor ve fikirlerine her zaman ciddi önem veriyor.

Bankman-Fried aynı zamanda, kriptoparalar konusunda bir influencer. Şu anda 200 binin üzerinde takipçisi olan ve kriptoparalarla ilgili görüşlerini paylaştığı bir Twitter hesabı var. Ayrıca farklı kanallar üzerinden de kriptonun tanıtımını gerçekleştiriyor. Kendisi bir ilgi odağı olmayı kabullendi ve bu konuda durulmaya da niyeti yok.

Kaynak – Bscnews


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör