Terra (Blokzincir)

Terra, açık kaynaklı finansal altyapı ve programlanabilir stabil ödemeler sağlayan bir blokzincirdir. Terra blokzinciri içerisinde 1$’a karşılık gelen $UST gibi para birimlerine bağlı, sabit fiyatlı kriptoparalar bulunmaktadır. Bu sabit fiyatlı kriptoparaların stabilizasyon algoritması, Terra’nın temel jetonu olan $LUNA’dan faydalanmaktadır.

Delegated Proof-of-Stake (DPoS) mutabakat mekanizmasını kullanmakta olan Terra, 2019 yılından bu yana aktiftir. Do Kwon adındaki Güney Koreli bir girişimci tarafından kurulan Terraform Labs tarafından geliştirilmektedir.

Terra, UST talebi arttığında kendi jetonu olan $LUNA’yı yakarak toplam UST talebini artırmakta, bu sayede UST fiyatının stabil kalmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla UST’ye olan talep arttıkça $LUNA talebi oluşmakta ve bu da $LUNA’nın fiyatını yukarı çekmektedir.

Terra blokzinciri üzerinde oldukça fazla sayıda kullanıcısı olan CHAI ödeme uygulaması, fiyatları hisse senedi fiyatlarına bağlı jetonları alıp satabileceğiniz Mirror Protocol, bir DeFi kredi platformu olan Anchor Protocol gibi başarılı uygulamalar halihazırda mevcuttur.

Terra’nın $LUNA’yı kullanarak UST fiyatını nasıl stabil tuttuğunu aşağıdaki videoda detaylı olarak görebilirsiniz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör