Vitalik Buterin

Bu yazıda sizlere hem Wikipedia gibi bilgi kaynaklarından aldığımız, hem de kendisinin anlattığı şekilde Ethereum’un kurucu olan Vitalik Buterin’den bahsedeceğiz.

Wikipedia’dan

Wikipedia‘da kendisinden şu şekilde bahsediliyor:

Tam adı Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin (Rusça: Виталий Дмитриевич Бутерин) olan Rus asıllı Kanadalı Vitalik Buterin, Ethereum’un kurucularından olan yazılımcı ve yazardır. Ortaya çıkmasından itibaren kriptoparalarla ilgilenen ve 2011 yılında Bitcoin Magazine isimli derginin kurucu ortaklarından biri olarak blokzincir dünyasına adım atan 1994 doğumlu Buterin, 2014 yılında Gavin Wood, Charles Hoskinson, Anthony Di Iorio ve Joseph Lubin ile birlikte Ethereum’u kurmuştur.

Hayatı

Rusya’da doğan ve ailesinin Kanada’ya göç etmesinin ardından 6 yaşından itibaren Kanada’da yaşamaya başlayan Buterin, ilkokul üçüncü sınıftayken dehası farkedilmesiyle birlikte özellikle matematik, programlama ve ekonomiye yönelmiştir. Ardından Toronto’daki Abelard Özel Okulu’nda eğitimine devam etmiştir. Buterin Bitcoin’le, 17 yaşındayken, bir bilgisayar bilimci olan babası aracılığıyla tanışmıştır.

Okul sonrasında Waterloo Üniversitesi’ne devam eden Buterin, burada kriptografi uzmanı olan Ian Goldberg’in araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

2013 yılında diğer ülkelerdeki yazılımcıları ziyaret ederek Toronto’ya döndü ve o yıl, Ethereum’u önerdiği whitepaper’ı yayınladı. 2014 yılında çalışmaları bir yatırımcı olan Peter Thiel’in ilgisini çeken ve Thiel Bursu’nu kazanan Buterin, buradan kazandığı parayla okulu bırakarak tam zamanlı olarak Ethereum üzerine çalışmaya başladı.

Ethereum’un Ortaya Çıkışı

Ethereum’un yaratıcısı ve kurucu ortağı olan Buterin, Ethereum’u “aynı blokzinciri paylaşan kriptopara ve yazılımların yaratılmasını kolaylaştıran merkeziyetsiz bir madencilik ağı ve yazılım geliştirme platformu” olarak tarif etmektedir.

Buterin, Ethereum ağını tarif ettiği whitepaper’ı 2013 yılı Kasım ayında yayınlamıştır. Öncesinde, Bitcoin’in üzerinde yazılım geliştirilecek bir betik diline ihtiyaç duyduğunu tartışmaya açmıştır. Ancak Bitcoin yazılımı üzerine çalışan diğer yazılımcılarla bu konuda anlaşamaması üzerine, üzerinde yazılım geliştirilebilecek yeni bir platformu whitepaper’ında önermiş ve bu platforma Ethereum adını vermiştir.

O sırada 19 yaşında olan Buterin’in, 26 Ocak 2014 tarihinde Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda makalesini sunmasıyla birlikte Ethereum’a olan ilgi artmıştır. 25 dakika süren ve hayatında topluluk önünde yaptığı ilk konuşma olan bu sunumda Buterin, merkeziyetsiz bir ağda bulunacak yazılımların amacı, merkeziyetsiz borsalar ve DAO gibi kullanım senaryolarından bahsetmiştir.

Kendi Ağzından

About.me sitesinde Vitalik Buterin, hayatını aşağıdaki şekilde anlatıyor:

1994 yılında Rusya’da doğdum ve 2000 yılında Kanada’ya taşındım, Kanada’da okula gittim. 2007-2010 yılları arasında keyifli bir şekilde World of Warcraft oynuyordum ancak bir gün Blizzard çok sevdiğim büyücü karakterimin Siphon Life büyüsünden zarar verme özelliğini çıkarmaya karar verdi. Ağlarken uyuyakaldım ve o gün, merkezi hizmetlerin verebileceği zararların farkına vardır. Hemen sonra da bırakmaya karar verdim.

2011 yılında, hayatıma yeni bir anlam ararken, Bitcoin’i keşfettim. Başta kuşkuluydum ve fiziksel bir karşılığı olmadan nasıl bir değeri olabileceğini anlamamıştım. Ancak yavaş yavaş daha çok ilgilenmeye başladım. Bitcoin Weekly isimli bir blogda saati 1,5$’a yazmaya başladım ve kısa bir zaman sonra Mihai Alisie ile birlikte Bitcoin Magazine’i kurduk.

2012 yılında Waterloo Üniversitesi’ne girdim; 2013 yılında kripto projelerine haftada 30 saat harcadığımı farkettim ve okulu bıraktım. Dünya’yı dolaştım, bir çok kripto projesini inceledim ve sonunda farkettim ki hepsi belirli uygulamalara fazla takılmış durumdalardı ve hiç biri yeterince genele uygun değildi – böylece Ethereum doğdu ve o günden beri hayatımı meşgul ediyor.

Yaş: 25 (şimdilik)

İkamet: Cathay Pacific Airlines

Siyasi görüş: Entelektüel hipster meta-muhalif

İçki/sigara/uyuşturucu: yeşil çay

Din: DAOism, daoism/taoism, and tauism (6.283185…’de olduğu şekliyle).

Meslek: Karmaşık


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör