Yield Farming

Verim Çiftliği olarak Türkçeleştirilebilecek Yield Farming, elinizde bulunan kriptoparaları kullanarak kriptopara kazanabileceğiniz bir merkeziyetsiz finans (DeFi) yöntemidir. Cüzdanınızda bulunan kriptoparaları, kullanıcılara yield farming hizmeti sunan DeFi uygulamalarının alım-satım havuzlarında kullanılmak üzere ödünç vererek onların kullanmasına izin verme mantığıyla çalışır. Yani kriptoparalarınızı akıllı sözleşmeler aracılığıyla başkalarına ödünç olarak verirsiniz ve buna karşılık kriptoparalarla ödüllendirilirsiniz. Ödünç verme sırasında bir kilitleme süresi olup olmadığına bağlı olarak da istediğiniz zaman veya kilitleme süresinin sonunda kriptoparalarınızı ödül olarak kazandığınız kriptoparalarla birlikte cüzdanınıza geri alabilirsiniz. Binance, Gate.Io gibi merkezi borsalarda likidite madenciliği olarak tanımlanan işlem de aynı mantıkta çalışmaktadır.

DeFi hizmeti sunan Uniswap gibi merkeziyetsiz finans uygulamaları, veri analizi ve optimizasyon yöntemleri aracılığıyla çiftliklerinin performansını artırabilir ve bu yolla gelir artışı sağlayabilirler. Bu uygulamalar faiz oranını artırmak amacıyla otomatik bileşik faizlendirme, en yüksek faizi veren uygulamaya aktarma gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Yield Farming hizmetinin farklı çeşitleri olabilmektedir. Bunlar Optimizer (Eniyileştirici), Aggregator (Toplayıcı) ve Maximizer (Maksimize Eden) olarak adlandırılmıştır. Her birinin benzer çalışma yöntemleri olsa da kullanıcıya sunduğu ödül oranları farklıdır.

Optimizer: Bu yöntemde kullanıcının DeFi havuzuna yatırdığı kriptopara, belirli aralıklarla (günde bir veya bir kaç kere) ana paranın üzerine otomatik olarak eklenir. Bu sayede yıllık olarak elde edilecek faiz, bileşik faize dönüştürülür. Böylece kullanıcının kazandığı miktar artar.

Aggregator: Bu yöntemde DeFi uygulaması, birden fazla çiftliği birarada kullanır. Yani kullanıcının yatırdığı kriptopara, kendi yatırdığı farm’ın yanı sıra farklı farm’larda da kullanılır. DeFi uygulamaları genellikle bu yöntemde kendi temel kriptoparası cinsinden kullanıcıyı ödüllendirir. Bu işlemler otomatik olarak uygulama tarafından hazırlanmış akıllı sözleşme aracılığıyla gerçekleştirilir.

Maximizer: Bu yöntemde ise kullanıcının kriptoparası yine DeFi uygulaması tarafından farklı bir farm’da kullanılır. Ancak oradan kazanılan miktar orijinal farm’a aktarılarak kazanç artışı sağlanır. Kullanıcı hem ana havuzdan, hem kriptoparasının kullanıldığı havuzdan hem de DeFi uygulamasının kendi parası cinsinden ödülllendirilir. Bu işlemler otomatik olarak uygulama tarafından hazırlanmış akıllı sözleşme aracılığıyla gerçekleştirilir.

Yield Farming, ilk olarak Ethereum ağında çalışan DeFi uygulaması olan Yearn Finance tarafından uygulamaya başlanmıştır. Daha sonra farklı ağlarda görev yapan çeşitli uygulamalar ortaya çıkmıştır.

Bu yöntemleri Binance Smart Chain ağında Yield Farming hizmeti sunan YieldParrot DeFi uygulaması üzerinden örneklendirelim. Bu uygulama PancakeSwap, Apeswap gibi yine bu ağ üzerinde çalışan uygulamalar aracılığıyla farklı havuzlara yatırım yapmakta ve oradan aldığı karı kriptoparalara dönüştürerek ya da kendi temel parasını üreterek kullanıcıları ödüllendirmektedir. YieldParrot’ın kendi kriptoparası $LORY’dir.

Optimizer ==> YieldParrot $CAKE optimizer havuzuna $CAKE yatırdığınızda, YieldParrot bunu PancakeSwap’ta günde bir kaç kez bileşkelendirerek $CAKE kazanmanızı sağlar. Ödüllerinizi $CAKE olarak alırsınız.

Aggregator ==> YieldParrot $CAKE aggregator havuzuna $CAKE yatırdığınızda, YieldParrot bunu farklı kriptoparalara dönüştürerek farklı havuzlarda kullanır ve size $CAKE ve $LORY cinsinden ödül kazandırır.

Maximizer ==> YieldParrot $CAKE maximizer havuzuna para yatırdığınızda YieldParrot bunu farklı havuzlarda kullanır. Burada kazanılan kriptoparaları da yine farklı havuzlarda kullanabilir veya $CAKE kazanıyorsa kendi Optimizer havuzlarda yönlendirir. Size $CAKE + $LORY + arada kullanılan havuzda kazanılan kriptopara cinsinden ödeme yapar.

Yukarıdaki örnekten görüldüğü üzere Yield Farming, kriptopara yatırımcıları için önemli bir pasif gelir kaynağıdır. Ancak bu tarz uygulamaların açık kaynaklı akıllı sözleşmelere sahip olduğu ve çeşitli siber saldırılara açık olduğu unutulmamalıdır. Geçtiğimiz günlerde Cream Finance, BurgerSwap, Blizzard gibi farklı Yield Farming uygulamaları siber saldırılara maruz kalmış ve bu saldırılar kullanıcılarının kriptoparalarını kaybetmelerine veya bu DeFi platformlarının kullanıcılara kazandırdığı kriptoparaların değerlerini kaybetmesine sebep olmuştur.


İlgili Yazılar

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör