Yoroi Wallet Kurulumu

Yoroi Wallet, internet tarayıcısı üzerinde Cardano ağına bağlanmak için kullanabileceğiniz bir cüzdan eklentisidir. Yoroi Wallet’ı tarayıcınıza kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Yoroi Wallet’ın websitesine gidin ve sayfada “DOWNLOAD” sekmesinden kullandığınız tarayıcıyı seçin. Bu adım sizi tarayıcının eklenti sayfasına yönlendirecektir.

Adım 2: Açılan sayfada tarayıcınıza eklemenizi sağlayan butona tıklayarak kullandığınız tarayıcıya Yoroi’nin kurulumunu gerçekleştirin.

Chrome kullanıyorsanız Add to Chrome ya da Chrome’a Ekle butonu:

Firefox kullanıyorsanız Add to Firefox ya da Firefox’a Ekle butonu:

Adım 3: Yoroi Wallet eklentisini seçin. İlk çalıştırdığınızda sizden kullandığınız dili seçmenizi isteyecektir. Burada Türkçe dil seçeneği de mevcut.

Adım 4: Bir sonraki adımda Yoroi Wallet için kullanım şartlarını onaylamamız gerekiyor. Sol alt köşede bulunan “Kullanım şartlarını kabul ediyorum” kutusunu tıklayarak devam ediyoruz. Burada kullanım şartlarını kimsenin okumadığını bilsek de gerçekten okumanızı öneriyoruz 🙂

Adım 5: (Bu adım Chrome ve Edge tarayıcılarında geçerli, Firefox’ta henüz geçerli değil. Firefox kullanıcıları doğrudan Adım 6’dan devam edebilir.)

Bu adımda Yoroi, size Cardano Ödeme Adresleri’ni etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soracak. Ödeme Adresleri, Yoroi’nin kendine has bir özelliği. Bu özellik sayesinde bir web adresi oluşturup istediğiniz kişilerle paylaşarak ödeme almanızı sağlıyor. Bu adımda izin verip vermemek size kalmış, daha sonra da dilerseniz aktif edebilirsiniz. Eğer izin ver derseniz tarayıcınız da size bu adreslere izin verip vermediğinizi soracak. Ona da “Allow” yani “İzin Ver” diyerek ve ekranda “Tamamla”‘ya tıklayarak devam edebilirsiniz.

Adım 6: Yoroi’nin kurulumunu tamamladık. Şimdi kendimize bir Cardano cüzdanı oluşturmamız gerekli. Bunun için ekrandaki “Cüzdan Oluştur”a tıklıyoruz. Bir para birimi veya platform seçin sorusunda da “Cardano”yu ve ardından “Cüzdan Oluştur” seçeneklerini sırasıyla tıklamamız gerekli. (Ergo da Cardano gibi bir blokzincir. Kağıt Cüzdan’ın ne olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.)

Adım 7: Bu adımda cüzdanımıza bir isim veriyoruz ve bir şifre oluşturuyoruz. Burada kendi istediğiniz ismi seçebilirsiniz. Bilgileri girip “Kişisel Cüzdan Oluştur”a tıklıyoruz.

Adım 8: “Kişisel Cüzdan Oluştur”a tıkladıktan sonra Yoroi bize ileride cüzdanı tekrar kurmamız ya da başka bir bilgisayara aktarmamız gerekirse girmemiz gereken kurtarma sözcüklerini (recovery phrase) verecek. “Paranıza erişmelerini istemediğiniz sürece kimsenin ekranınıza bakmadığından emin olun.” yazısının yanındaki kutuyu işaretliyor (kimsenin bakmadığından gerçekten emin olun!) ve 10 saniye bekledikten sonra “Devam Et”e tıklayarak devam ediyor ve kurtarma sözcüklerini görüntülüyoruz.

Bu 15 sözcük kriptoparalarınızı korumanız için çok önemli. Bunları bir kağıda yazarak saklamanızı, bilgisayar veya telefonunuzda tutmamanızı öneriyoruz.

Adım 9: Yoroi, kurtarma sözcüklerini kaydettiğimizden emin olmak için bizden onları tekrar girmemizi istiyor. Sözcüklere sırasıyla tıklayarak bu işlemi tamamlıyoruz. Ardından Yoroi bizden bu kurtarma sözcükleriyle ilgili iki onay istiyor. Bunları da yanlarındaki kutuları işaretleyerek onaylıyor ve cüzdan oluşturma işlemimizi tamamlıyoruz.

Yoroi Wallet kurulumunu tamamlayıp kendimize bir $ADA cüzdanı oluşturmuş olduk. Aşağıda oluşturduğumuz cüzdanı görebilirsiniz:


0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör